Loading...
X

Zdjęcia, czym, jak i w ogóle po co?

Dostałem kolejny e-mail z pytaniami. Więc odpowiem tutaj takie mini faq.

Pytanie. Czym robisz zdjęcia?
Odpowiedź. Czym się da. Nie jestem w stanie odpowiedzieć dokładnie jakimi apratami posługuję się. Czasem nie znam marki. Są to zarówno idioten, lustrzanki, tradycyjne i rozdział na fotografię tradycyjną i cyfrowową. Na blogu są tylko prezentowane cyfrowe.
Spis sprzętu użytego, informacja dla onanistów:
Mustek G-Smart D35
Pentagram Photon 41
Panasonic DMC-LS1
Praktika 4008
FujiFilm FinePix S5600
Canon EOS 10D
Canon EOS 300D
Canon EOS 400D
Konica Minolta Dynax 5D
Nikon D100
(reszty grzechów nie pamiętam, pamiętam tyle, że był jeszcze Kodak).
Lustrzanki z obiektywami: KIT, do 300mm, bez IS, bez filtrów.

Pytanie: Masz tyle aparatów?
Odpowiedź: Tak, całe dwa. Zenita i Vilię. Zawsze można pożyczyć – to info dla tych, którzy chcą się pociąć i kupować sobie lustra a nie stać ich na nie hyhy.

Pytanie: Jak obrabiasz zdjęcia?
Odpowiedź. Jeśli chodzi o wyciąganie kolorów, kontrastu i innych takich, rasowaniem zdjęć nie zajmuję się. Dorzucam ramkę i napis w Gimp’ie. Mam swoją teorię, jeśli ktoś chce robić dobre zdjęcia powinien robić od razu takie jakie chce, by były.

Pytanie. Od kiedy robisz zdjęcia?
Odpowiedź. Fotografia tradycyjna od 1986 (nie, nie dostałem aparatu na komunię). Fotografia cyfrowa pod koniec 1999 (fotoblog był pod adresem bagienny.net od 2001 roku do lipca 2005 roku).

Pytanie. Dlaczego wrzucam takie zdjęcia?
Odpowiedź. Zapewne chodzi, dlaczego wrzucam zdjęcia, ktore wyglądają jak wyglądają. No cóż, robienie ślicznych zdjęć takie jakie są podrasowane (jest niewielka grupa ludzi myśląca podobnie jak – fotografia bez rasowania, zarówno cyfrowa jak i tradycyjna) szczerze powiedziawszy to banał. Ciekawsze są inne tematy. Fotografia czarnobiała jest po pierwsze wyzwaniem, po drugie dająca o wiele większe pole manewru. Robię jakie robię z tego względu, że napstrykałem się w sposób konwencjonalny.

Pytanie. Czemu nie publikujesz swoich zdjęć?
Odpowiedź. A niby co robię? hyhy Parę zdjęć sprzedał znajomy, czasem robię chałturki w studiach fotograficznych (rzadziej na koncertach, dla siebie, nie dla kasy Piotr Bukartyk, De Phazz, Yamato etc.). Poza tym lubię to robić po swojemu, nie według specyfikacji. Jak ktoś nie rozumie słowa amator niech sięgnie po słownik.